Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-02-05 23:20:58
Autor zdjęcia/źródło: Pierwsz miesiąc z niemowlakiem @Background photo created by freepic.diller - www.freepik.com
O co warto zadbać jeszcze przed porodem, by ułatwić sobie pierwszy miesiąc z niemowlakiem? Będąc w ciąży prawdopodobnie jeszcze tego nie odczuwamy, ale silne emocje związane z przyjściem na świat naszego dziecka mogą wstrząsnąć nami bardziej, niż się tego spodziewamy. Możemy nie być wtedy tak doskonale zorganizowane, przewidujące czy wytrzymałe jak zazwyczaj. Zmęczenie i emocje zrobią swoje. Jakie działania warto więc podjąć jeszcze w okresie ciąży, aby nic nie zmąciło później pięknego czasu z naszym dzieckiem?
To bardzo ważne, by szczególnie w pierwszym miesiącu życia naszego dziecka być dla niego silnym oparciem, nie narażać na stresy separacji od mamy i odpowiadać niezwłocznie na wszystkie jego potrzeby. Dlatego też formalności, jakich musimy dokonać po pojawieniu się dziecka na świecie, warto dokonać zdalnie, czyli przez internet. Szczęśliwie od kilku lat jest już taka możliwość. Warunkiem jest wyrobienie wcześniej Podpisu Zaufanego. Wniosek o jego ustanowienie składamy on-line TUTAJ zakładając indywidualne konto ePUAP. Warto to zrobić wcześniej, nie czekać do ostatniej chwili, gdyż dopełnienie formalności wiąże się z autoryzacją Podpisu, a tego dokonać musimy osobiście w dowolnym Punkcie Potwierdzającym (np. w wybranych placówkach Urzędu Skarbowego lub niektórych banków, pełna lista dostępna jest TUTAJ. Jednorazowa obecność (w ciągu 14 dni od złożenia wniosku on-line, wraz z dowodem osobistym lub paszportem) wystarczy, by móc po 48 godzinach swobodnie korzystać z Podpisu Zaufanego. Przyda się do załatwienia trzech najważniejszych formalności związanych z narodzinami dziecka:
Wszystkich powyższych formalności dokonać możemy nie wychodząc z domu, w dogodnej dla nas chwili, logując się na swoje indywidualne konto ePUAP i korzystając z Podpisu Zaufanego. System jest intuicyjny, dlatego nawet mimo zmęczenia z łatwością poradzimy sobie z wypełnieniem niezbędnych rubryczek. Na koniec wystarczy już tylko odebrać gotowy pakiet dokumentów naszego dziecka w dowolnym, wybranym przez siebie Urzędzie Miasta (bez względu na to gdzie jesteśmy zameldowani). Zrobić to może tata dziecka bądź inna osoba wyznaczona przez mamę. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie dla rodziców noworodków, szczególnie jeśli aktualnie nie mieszkają w miejscu stałego zameldowania.
>>> Czytaj też: Ulga na dziecko 2019 ZASADY
Wychodząc po porodzie ze szpitala otrzymujemy jedynie wypis mamy, wypis dziecka i książeczkę zdrowia dziecka. Kolejnym krokiem jest zapisanie naszego maleństwa do wybranej placówki POZ czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Aby nie kluczyć po nieznanych korytarzach w stresie i pośpiechu, warto jeszcze przed porodem wybrać konkretną placówkę – najbliżej domu, pracy lub najbardziej nam przyjazną. Również przed porodem warto wybrać lekarza pediatrę prowadzącego dla dziecka oraz pielęgniarkę. Wówczas podczas pierwszej wizyty z dzieckiem w placówce POZ rejestracja dziecka potrwa chwilę. Jeśli nie planujemy kontynuować wizyt lekarskich u ginekologa prowadzącego naszą ciążę, to także dobry moment (końcówka ciąży) na wybór lekarza dla siebie, który już po urodzeniu dziecka skontroluje etapy naszego powrotu do formy.
Planując ciążę warto też zadbać o dobry pakiet ubezpieczeniowy. Rozejrzyj się wśród różnych ofert i wybierz najkorzystniejszą dla siebie, dziecka i Waszej rodziny. Wśród większości popularnych ubezpieczycieli można skorzystać z pakietu, wypłacającego określoną sumę wraz z chwilą urodzenia się dziecka. Taki zastrzyk gotówki w morzu wydatków na dziecko może być przydatny.
>>> Czytaj też: Urlop macierzyński 2019: sprawdź czy Ci przysługuje i jakie masz prawa
Wyprawka dla dziecka to kwestia odrębna i trzeba mieć ją przygotowaną minimum na miesiąc przed planowanym porodem. Jednak nie samą wyprawką człowiek w ciąży żyje. Aby pierwszy miesiąc z dzieckiem upłynął nam w jak najmniejszym stresie, wyposażmy nasz dom w kilka „przydasiów” łagodzących ewentualne „stany podwyższonego ryzyka”. A zatem:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.